Zgodnie z Rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia w sprawie zasad zaopatrywania w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze oraz wykazu przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, osobom z wyłonioną stomią przysługuje refundowany sprzęt stomijny.
W praktyce, oznacza to że koszt zaopatrzenia w sprzęt stomijny pokrywany jest ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia według obowiązujących limitów dla osób ubezpieczonych.
Osoba z wyłonioną stomią otrzymuje na każdy miesiąc dwa zlecenia na zaopatrzenie w:
Pierwsze zlecenie (zaraz po operacji wyłonienia stomii) wystawiane jest na 1 miesiąc w podwójnej wysokości limitu.
Kolejne zlecenia mogą być wystawiane na okres maksymalnie 12 kolejnych miesięcy i mogą być realizowane jednorazowo minimalnie na 1 miesiąc a maksymalnie na 6 miesięcy..Zlecenie może być realizowane w dowolnie wybranym sklepie medycznym, który ma podpisaną umowę refundacyjną z NFZ (Narodowym Funduszem Zdrowia).
Zlecenie na sprzęt stomijny wystawia:
lekarz specjalista chirurg (Specjalistą Chirurgii Ogólnej, Dziecięcej, Onkologicznej, Chirurgii Klatki Piersiowej), pediatra, internista (specjalista chorób wewnętrznych), onkolog (onkolog kliniczny lub chemioterapeuta), ginekolog (Specjalista Położnictwa i Ginekologii oraz Ginekologii Onkologicznej), gastroenterolog, geriatra, lekarz opieki paliatywnej (Lekarz spełniający wymagania do udzielania świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej, realizowanych w warunkach domowych), pielęgniarka lub położna (o której mowa w art.15a ust.1 i 2 ustawy z dnia 15 lipca 2011r. o zawodach pielęgniarki i położnej), a przypadku urostomii również urolog (Specjalista Urologii i Urologii Dziecięcej).
W każdym przypadku może je wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).
Zlecenia wystawiane są elektronicznie w systemie EZWM.
Zlecenie zawiera:
Jeśli przysługuje dodatkowy limit z tytułu posiadanego orzeczenia o niepełnosprawności na zleceniu muszą pojawić się dodatkowe informacje o kodach uprawnienia:
Na zleceniu musza pojawić się aktualne informacje o dokumencie uprawniającym (numer orzeczenia, data wystawienia, data ważności)
W takim wypadku należy ustalić limit uwzględniając potrzeby pacjenta (zawsze jest to wielokrotność limitu podstawowego)
Na takim zleceniu musi się pojawić również uzasadnienie medyczne przyznania dodatkowego zaopatrzenia jak np. stomia wyłoniona w trudnym do zaopatrzenia miejscu, przepuklina okołostomijna, stomia wklęsła, stomia wypadająca, zwężenie stomii, stomia powikłana. etc.
Uwaga!
Osoba z wyłonioną stomią otrzymuje na każdy miesiąc dwa zlecenia na zaopatrzenie.
Po uzyskaniu zlecenia w celu realizacji zaopatrzenia wystarczy udać się do wybranego sklepu medycznego, który ma podpisaną umowę refundacyjną z NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia). Zaopatrzenie można zrealizować osobiście lub złożyć zamówienie telefonicznie.
W tym celu należy przygotować numer zlecenia i PESEL (osoby dla której jest wystawione zlecenie)
Aktualną listę sklepów medycznych można sprawdzić na stronach internetowych NFZ.
Rekomendujemy kontakt z firmą Med4me, która posiada pełna ofertę naszego sprzętu oraz realizuje dowolnie wybrane zaopatrzenie, gwarantując ceny dystrybutora oraz wysyłkę kurierską Adres placówki w Warszawie:
Med4Me Sklepy medyczne
ul. Tytusa Chałubińskiego 8
00-613 Warszawa
Sprzęt stomijny dostarczony zostanie bezpłatnie, pocztą kurierską pod wskazany w zamówieniu adres.
Do sprzętu załączona zostanie specyfikacja wydanego asortymentu.
Pamiętajmy,
Na każda stomię / przetokę co miesiąc przysługuje oddzielny limit.
Na każdą stomię w każdym miesiącu przysługują dwa osobne zlecenia o różnych kodach zaopatrzenia: na sprzęt podstawowy oraz akcesoria stomijne.
* Wysokość limitów jest aktualna na dzień 1 stycznia 2024 r.